دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های لگن / درمان شکستگی لگن با جراحی و بدون جراحی
۶ دقیقه
شکستگی لگن با جراحی و بدون جراحی

درمان شکستگی لگن با جراحی و بدون جراحی

آنچه می خوانید...

شکستگی لگن و آسیب های جدی لگن در موارد جدی ممکن است سبب جراحی لگن و یا جراحی تعویض مفصل لگن توسط متخصص ارتوپدی  شود.ممکن است در برخی حالات فقط سر استخوان ران و لگن آسیب ببیند که در این حالت متخصص ارتوپدی سعی در ثابت نگه داشتن غضروف داخل کره می کند.

زمانی که داخل مفصل لگن و ران دچار شکستگی شود، متخصص اتوپدی جهت ترمیم و درمان این آسیب از پیچ های مخصوص و یک پیچ بزرگ استفاده می کند. شکستگی سر استخوان ران در افراد مسن شایع تر است، از آنجایی که این شکستگی و درمان آن در نهایت ممکن است منجر به سیاه شدن سر استخوان ران شود، بهترین درمان، جایگزین کردن مفصل مصنوعی می باشد.

درباره شکستگی لگن در جوانان و شکستگی لگن در سالمندان مطالب تکمیلی را بخوانید.

علائم شکستگی لگن

مانند بیشتر مشکلات اسکلتی مهم ترین علامت شکستگی لگن احساس درد در نواحی آسیب دیده است . درد کشاله ران در سمت آسیب دیده بسیار شدید و سخت است به طوری که توانایی حرکت در فرد را مختل می کند.

افرادی که دچار شکستگی لگن شده اند معمولا توانایی تحمل وزن خود در سمت دچار آسیب شده را ندارند. کبودی و تورم در ناحیه مورد آسیب نیز محتمل است و در شکستگی لگن مشاهده می شود.

شکستگی لگن با افزایش و کاهش تراکم استخوان ها احتمال بیشتری دارد از این رو سالمندان باید ملاحظات لازم را در نظر داشته باشند. شکستگی های لگن می تواند انواع مختلفی داشته باشد. برای مطالعه انواع شکستگی های لگن کلیک نمایید.

انواع درمان شکستگی لگن

روی درمان شکستگی لگن بر اساس محل آسیب دیده و میزان گستردگی آسیب وارد شده مشخص می کنند. شکستگی لگن می توان شکل های مختلفی داشته باشد. برخی از شکستگی های لگن نیاز ب جراحی دارند و با روش های دیگر نمی توان آن را درمان کرد و برخی آسیب ها را می توان با کمک دارو درمانی یا فیزیوتراپی بهوبد بخشید.

شکستگی لگن با جراحی و بدون جراحی

متداول ترین روش های درمان شکستگی لگن دارو درمانی ، فیزیوتراپی و جراحی است. البته روش های نوین دیگری همچون تحریک الکترونیکی استخوان نیز وجود دارد که بسته به نظر متخصص تجویز می شوند.

درمان شکستگی های لگن ممکن است در دو حالت زیر باشد:

  • درمان بدون عمل جراحی
  • درمان با عمل جراحی

درمان بدون عمل جراحی

ممکن است برخی از افراد که دچار شکستگی لگن می شوند، با نظر پزشک قادر به تحمل کردن داروی بیهوشی نباشند. یا افراد مسنی که قبل از شکستگی نیز قادر به راه رفتن نبوده اند و از ویلچر استفاده می کردند ، در چنین شرایطی متخصص ارتوپدی درمان بدون عمل جراحی را پیشنهاد می کند.

این نوع درمان شاید تصمیم درستی در برخی از شرایط باشد اما امکان این نیز وجود دارد که در استخوان لگن در پی شکستگی، جا به جایی رخ دهد. برای جلوگیری از این خطرات متخصص ارتوپدی، استراحت مطلق و عکسبرداری دوره ای را برای بیمار تجویز می کند.

ممکن است در پی استراحت مطلقی که به بیمار داده می شود، خطراتی مانند زخم بستر، لخته شدن خون در پاها، عفونت و یا سینه پهلو بیمار را تهدید کنید، در این حالت لازم است بیمار از نزدیک تحت مراقبت پزشک خود قرار گیرد.

فیزیوتراپی

در درمان با فیزیوتراپی تمرینات مشخصی برای افزایش توان حرکت مفصل و افزایش دامنه حرکات استخوان در ناحیه آسیب دیده انجام می شود. هدف از انجام تمرینات فیزیزوتراپی افزایش قدرت مفصل ها و تقویت عضلات اطراف ان است.

تقویت عضلات و ماهیچه ها در قسمت های آسیب دیده اسکلتی بعد از درمان باعث کاهش فشار به ناحیه آسیب دیده می شود و فشار ناشی از وزن و حرکات را کم می کند. البته تمرینات فیزیوتراپی در ابتدای آسیب انجام نمی شود و پس از بهبودی مختصر و جوش خوردن استخوان آغاز می شود.

دررفتگی لگن را در مقاله بعدی بخوانید.

فیزیوتراپی در روش های مختلف درمانی به عنوان درمان کمکی نیز موثر است و حتی پس از جراحی یا باز کردن آتل و گچ انجام حرکات فیزیوتراپی دامنه حرکت و قدرت استخوان و مفاصل را افزایش می دهد.

مدت زمانی که برای درمان با کمک فیزیوتراپی لازم است با توجه به میزان آسیب و قدمت آن متفاوت است.

تحریک اولتراسوند استخوان

امروزه استفاده از لیزر و تابش های الکترونیکی در شاخه های مختلف پزشکی و دندانپزشکی کاربرد دارد. درمان شکستگی های استخوان نیز با کمک تحریک الکتریکی اولتراسوند برای بهبود استفاده می شود. در ین روش درمانی با کمک تابش های ضعیف سلول های استخوانی را برای تکثیر و ترمیم شکستگی استخوان تحریک می کنند.

این روش توسط متخصصین فیزیوتراپی انجام می شود و امواج صوتی را با کمک تزریق نوعی ژل به پوست هدایت می کند. این امواج ضعیف بدن را با ساخت سلول های استخوانی جدید تخریک می کند و باعث تسریع روند بهبودی می شود.

دارو درمانی

لگن عضو مهمی از بدن است که نشستن و راه رفت را ممکن می سازد. درمان کامل شکستگی لگن نیاز به استفاده از روش های مختلف درمانی دارد. به علاوه همه روش های گفته شده کامل کننده یکدیگر هستند.

دارو درمانی در کنار فیزیوتراپی و در زمان ترمیم بدن می تواند به کاهش درد و ناراحتی ناشی از آسیب کمک نماید. ساده ترین مسکن ها استامینوفن است که بدون نسخه نیز می توانید مصرف نمایید. اما در صورتی که درد ها بیش از حد تحمل باشد مسکن های قوی تری برای تزریق تجویز می شود.

درمان با عمل جراحی

در درمان شکستگی لگن با عمل جراحی، همانند تمام جراحی ها، از داروی بیهوشی استفاده می شود. در برخی از موارد نادر که شکستگی زیاد جدی نباشد و فقط به تعداد کمی پیچ برای ثابت نگه داشتن محل شکستگی باشد، ممکن است متخصص ارتوپدی، عمل جراحی با بیهوشی موضعی را پیشنهاد دهد.

قبل از عمل جراحی

قبل از عمل جراحی شکستگی لگن اقدامات لازم انجام می شود. این اقدامات شامل آزمایش خون، نمونه ادرار بیمار و عکسبرداری می باشد. باید توجه داشته باشید که بسیاری از افراد مسن دچار عفونت مجرای ادراری هستند که در صورت تشخیص ندادن آن، این عفونت بعد از عمل می تواند به استخوان ران و لگن بیمار منتقل شود.

بعد از عمل

بعد از اتمام عمل جراحی و گذشت چند روز، با تایید نهایی جراح، بیمار از بیمارستان مرخص می شود. همچنین در بیشتر موارد ممکن است جراح انجام حرکات فیزیوتراپی را برای بهبود عملکرد حرکتی و توانایی راه رفتن را برای بیمار تجویز کند.

در انتها می توانید سوالات خود را درباره انواع آسیب های زانو و ران از دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف از سوئیس، آلمان، کانادا و یونان در حوزه جراحی های زانو و لگن در بخش نظران سایت بپرسید.

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *