دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های لگن / درمان شکستگی لگن در سالمندان
۲ دقیقه

درمان شکستگی لگن در سالمندان

آنچه می خوانید...

درمان شکستگی لگن در سالمندان

شکستگی لگن در سالمندان بیشترین عارضه ای است که در این دوره اتفاق می افتد. این عارضه بیشتر در سنین بالای 65 سال رخ می دهد و در سن 80 سالگی خطرناک می باشد . سالمندان به دلیل مصرف مختلف دارو ، بینایی ضعیف و عدم توانایی در حفظ تعادل بدن به زمین خورده و دچار شکستگی لگن می شوند.

علت شکستگی لگن در سالمندان

  1. افتادن از ارتفاع
  2. حوادثی نظیر تصادف رانندگی
  3. ایستادن بر روی یک پا یا چرخیدن در افراد دارای ضعف استخوانی

عوامل موثر در شکستگی لگن در سالمندان

سن

افزایش سن باعث کاهش تراکم استخوان و توده عضلانی می شود. در این سن افراد به دلیل ضعف بینایی و عدم حفظ تعادل بدن به زمین می خورند .

جنسیت

طبق تحقیقات انجام شده زنان بیشتر از مردان دچار شکستگی لگن می شوند. این عارضه بخصوص در دوران یائسگی زنان بیشتر مشاهده می شود. دلیل آن هم کاهش میزان هورمون استروژن می باشد که باعث کاهش توده استخوانی می شود.

بیماری های مزمن

برخی از بیماری ها باعث شکستگی لگن می شوند از جمله پوکی استخوان ، اختلالات تیروئید مانند پرکاری تیروئید ، اختلالات روده ای ( باعث کاهش کلسیم و ویتامین D در بدن می شوند)

استفاده از برخی داروها

نظیر کورتون ( برای رفع تورم در بینی ) در طولانی مدت که باعث پوکی استخوان می شود.

تغذیه نادرست

در دوران رشد فرد باید از غذاهای حاوی کلسیم و ویتامین D استفاده کند در غیر اینصورت دچار کاهش توره استخوانی شده و امکان شکستگی استخوان در فرد افزایش می یابد. همچنین افرادی که دارای اختلالاتی مانند آنورکسیا و بولیمیا می باشند( نوعی بیماری که در غذا خوردن مشکل دارند) در خطر پوکی استخوان و شکستگی آن می باشند.

عدم تحرک

داشتن فعالیت بدنی مانند ورزش باعث تقویت عضلات بدن شده و از شکستگی استخوان جلوگیری می کند. افرادی که هیچ گونه تحرکی ندارند امکان شکستگی لگن در آنها بیشتر از سایرین می باشد.

مصرف الکل و دخانیات

سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی در رشد استخوان ها خلل وارد کرده و در نتیجه امکان شکستگی استخوان در اینگونه افراد زیاد می باشد.

برخی از خدمات دکتر قرنی زاده:

در رفتگی لگن در بزرگسالان

در رفتگی مادرزادی لگن

شکستگی لگن

سیاه شدن سر استخوان ران

با تشکر، مدیریت سایت دکتر قرنی زاده، متخصص ارتوپدی

 

 

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.