درمان شکستگی لگن در سالمندان

شکستگی لگن در سالمندان بیشترین عارضه ای است که در این دوره اتفاق می افتد. این عارضه بیشتر در سنین بالای 65 سال رخ می دهد و در سن 80 سالگی خطرناک می باشد . سالمندان به دلیل مصرف مختلف دارو ، بینایی ضعیف و عدم توانایی در حفظ تعادل بدن به زمین خورده و دچار شکستگی لگن می شوند.

 

علت شکستگی لگن در سالمندان

  1. افتادن از ارتفاع
  2. حوادثی نظیر تصادف رانندگی
  3. ایستادن بر روی یک پا یا چرخیدن در افراد دارای ضعف استخوانی

عوامل موثر در شکستگی لگن در سالمندان

سن

افزایش سن باعث کاهش تراکم استخوان و توده عضلانی می شود. در این سن افراد به دلیل ضعف بینایی و عدم حفظ تعادل بدن به زمین می خورند .

جنسیت

طبق تحقیقات انجام شده زنان بیشتر از مردان دچار شکستگی لگن می شوند. این عارضه بخصوص در دوران یائسگی زنان بیشتر مشاهده می شود. دلیل آن هم کاهش میزان هورمون استروژن می باشد که باعث کاهش توده استخوانی می شود.

بیماری های مزمن

برخی از بیماری ها باعث شکستگی لگن می شوند از جمله پوکی استخوان ، اختلالات تیروئید مانند پرکاری تیروئید ، اختلالات روده ای ( باعث کاهش کلسیم و ویتامین D در بدن می شوند)

استفاده از برخی داروها

نظیر کورتون ( برای رفع تورم در بینی ) در طولانی مدت که باعث پوکی استخوان می شود.

تغذیه نادرست

در دوران رشد فرد باید از غذاهای حاوی کلسیم و ویتامین D استفاده کند در غیر اینصورت دچار کاهش توره استخوانی شده و امکان شکستگی استخوان در فرد افزایش می یابد. همچنین افرادی که دارای اختلالاتی مانند آنورکسیا و بولیمیا می باشند( نوعی بیماری که در غذا خوردن مشکل دارند) در خطر پوکی استخوان و شکستگی آن می باشند.

عدم تحرک

داشتن فعالیت بدنی مانند ورزش باعث تقویت عضلات بدن شده و از شکستگی استخوان جلوگیری می کند. افرادی که هیچ گونه تحرکی ندارند امکان شکستگی لگن در آنها بیشتر از سایرین می باشد.

مصرف الکل و دخانیات

سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی در رشد استخوان ها خلل وارد کرده و در نتیجه امکان شکستگی استخوان در اینگونه افراد زیاد می باشد.

تشخیص شکستگی لگن در سالمندان

یک پزشک به شما کمک می کند تا تشخیص دهید که آیا آسیب مفصل ران در واقع یک شکستگی است یا خیر . برایبا مشاهده برخی علائم باید برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه نمایید. علائم رایجی که آنها هنگام شناسایی شکستگی لگن مشاهده می شود عبارتند از:

  • درد شدید مفصل ران
  • ناتوانی بیمار در حرکت دادن پای آسیب دیده
  • درد همراه با وزن دادن به ساق پا
  • یک پای چرخش خارجی (پای آسیب دیده به سمت بیرون چرخیده است)
  • تفاوت در طول پا، با پای آسیب دیده پا کوتاه تر از پای غیر آسیب دیده

شکستگی لگن سالمندان چگونه درمان می شود؟

پس از شناسایی، شروع سریع درمان پزشکی برای لگن آسیب دیده بسیار مهم است: فقط به این دلیل که شکستگی‌های لگن سالمندان آسیب‌های شایعی هستند، به این معنا نیست که درمان آن‌ها ساده است. به خصوص هنگامی که در مقایسه با درمان برای بیماران جوان تر، شکستگی های لگن در افراد مسن اغلب به پیچیدگی بیشتری از مراقبت نیاز دارند که دلیل آن نگرانی های سلامتی بیشتری است که سالمندان با آن مواجه هستند.

درمان شکستگی لگن سالمندان باید برای بهترین نتایج ساده باشد. مطالعات نشان می دهد که دریافت درمان شکستگی لگن سالمندان در عرض 24 ساعت پس از آسیب به طور قابل توجهی خطر عوارض را کاهش می دهد و در نهایت نتیجه بهتری برای سالمندان به همراه دارد. 

در انتها می توانید سوالات خود را درباره انواع آسیب های مفصلی و تعویض مفصل زانو از دکتر کاوه قرنی زاده جراح و متخصص ارتوپدی و تعویض مفصل زانو در بخش نظرات سایت بپرسید.

مطالب مرتبط
4 پاسخ
  1. سلام من پدرم ۸۷ سالشه در قسمت پا دچار شکستگی شده و نمیتونه تکون بخوره به هر جا مراجعه کردیم از جراحی سر باز زدن و گفتن چون سنش بالاست برای بیهوشی میترسن و جراحی نمیکنن در حالی که نیاز به جراحی داره خواستم بدونم چی کار میتونیم بکنیم ؟

  2. سلام ضمن خسته نباشید مریضی داریم خانم ۷۰ساله ازناحیه استخوان فمور لگن دچارشکستگی شدن و فوق العاده بی هوشی برایشان مضراست راهکارچیست باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *