۵ دقیقه
شکستگی ستون فقرات

شکستگی ستون فقرات

آنچه می خوانید...

میزان و شدت شکستگی های ستون فقرات متفاوت است، برخی از شکستگی ها به علت آسیب جدی نیاز به درمان های اضطراری دارند، ممکن است بسیاری از شکستگی های ستون فقرات و مهره های کمر تحت تاثیر پوکی استخوان باشد.

بیشتر شگستگی های ستون فقرات درقسمت پشتی قفسه سینه ودر پشت کمر رخ می دهد، روش درمانی این شکستگی ها بستگی به شدت آسیب دارد. این درمان ها تحت نظر متخصص ارتوپدی تعیین می شود.

شکستگی ستون فقرات کمر و قفسه سینه ممکن است در اثر موارد زیر رخ دهد:

  • سقوط اتومبیل یا موتورسیکت از بلندی
  • سقوط فرد از ارتفاع
  • حوادث ورزشی
  • در پی اعمال خشونت آمیز مانند خوردن گلوله

همچنین شکستگی های نخاعی ممکن است در اثر پوکی استخوان رخ دهد. افرادی که مبتلا به پوکی استخوان، تومورهای استخوانی و سایر موارد اساسی، دچار تضعیف استخوان می شوند. مهره کمر این افراد ممکن است در اثر فعالیت های بدنی سبک و فشار کم، در اثر چرخیدن دچار شکستگی شود.

انواع شکستگی های ستون فقرات

شکستگی ستون فقرات انواع مختلفی دارد، متخصص ارتوپدی شکستگی مهره های کمر و قفسه سینه را طبق الگوی شکستگی و میزان آسیب نخاعی به سه نوع اصلی تقسیم بندی کرده اند.
سه نوع اصلی الگوهای شکستگی ستون فقرات

  • انعطاف پذیر
  • محوری
  • شکاف
شکستگی ستون فقرات
شکستگی ستون فقرات

الگوی شکستگی انعطاف پذیر

در این نوع شکستگی قسمت جلویی مهره ها می شکند. و قسمت پشتی آن ها آسیب نمی بیند، این نوع شکستگی معمولا پایدار است ( یعنی استخوان ها جای خود را از دست نمی دهند. ). این شگستگی، مشکلات عصبی را در پی ندارد. این شکستگی معمولا در افرادی که دچار پوکی استخوان هستند رخ می دهد.

شکستگی محوری

در این نوع شکستگی، مهره در هر دو جهت جلو و عقب از بین می رود. این شکستگی معمولا در افرادی که دچار سقوط بر روی پاهای خود می شوند رخ می دهد.

الگوی شکست شکاف

در این نوع شکستگی مهره ها از هم جدا می شوند. شکستگی شکاف در حوادث رانندگی و در برخورد اتومبیل رخ می دهد. در این حالت قسمت لگن فرد با کمربند ثابت مانده و قسمت فوقانی بدن وی به جلو می رود.

علائم شکستگی ستون فقرات

شکستگی قفسه سینه و ستون فقرات باعث درد شدید ناگهانی می شود. اگر در این آسیب نخاع هم درگیر باشد، فرد دچار اختلال عملکرد در روده و مثانه خواهد شد. همچنین فرد بی حسی، سوزن سوزن شدن و ضعف را در کمر و پاهای خود، حس خواهد کرد.

ستون مهره ها از یکی از بخش های مهم اعصاب مرکزی یعنی نخاع محافظی میکند. هر ضربه یا آسیبی به ستون مهره ها  عصب نخاع را نیز درون این استخوان ها تحت تاثیر قرار میدهد و ممکن است به آسیب ها جدی منجر شود. د ربسیاری از آسیب ها جراحت فقط به عضلات وارد شده و بر روی نخاع  ستون مهره ها تاثیر ندارد.

اما متاسفانه در برخی موارد آسیب عصب نخاعی را نیز در گیر کرده و در نتیجه آن فلج و بی حس شدن قسمت های مختلف بدن ایجاد می شود. از این رو آسیب ها و شکستگی های ستون مهره ها بسیار حساس است و باید درمان و مراقبت شود تا در آینده از مشکلات جدی تر پیشگیری کند.

ترک ها و شکستگی های ستون مهره ها علاوه بر آسیب های نخاعی می توانند مشکلات دیگری همچون قوز و انحرافات نخاعی را نیز به همراه داشته باشند. چند مورد از درمان هایی که برای شکستگی ستون مهره ها به کار می رود شامل:

  • بستن کمربند یا گردن بند های طبی در آسیب های محدود
  • جراحی و استفاده از پروتز های فلزی در ستون فقرات
  • تزریق سیمان استخوانی

درمان شکستگی ستون مهره ها

زمانی که با علائم گفته شده به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید با تجویز تصویر برداری به تشخیص قطعی میرسد. این تشخیص ا کمک سیتی اسکن ، تصویر برداری اشعه ایک و ام آر آی انجام  می شود. سپس با تشخیص قطعی درمان شروع می شود. درمان شکستگی ستون مهره ها به میزان شکستگی و اسیب و میزان پایداری ستون فقرات بستگی دارد. این درمان می تواند شامل دو بخش جراحی ها و بریس ها باشد.

استفاده از بریس

اگر شکستگی ها پایدار باشند استفاده از بریس ها بسیرا کمک کننده است. این برس ها با ثابت نگه داشتن اسکلت و عضلات اطراف حرکت را در ناحیه آسیب محود می کنند و از این طریق درد را کاهش میدهند. همچنین ثبات ستون فقرات به سرعت بهبودی نیز می افزاید. در این روش درمان لازم است تا حدود 8 تا 12 هفته از این بریس ها در بخش آسیب دیده استفاده کنند.در مقاله ای دیگر مطالب بیشتری درباره تعویض مفصل زانو بخوانید .

جراحی

حراحی ستون مهره ها برای درمان شکستگی به دور روش متفاوت انجام می شود. در اولین روش به کمک قطعات سختی مثل پلیت ها یا قلاب ها دو مهره بالا و پائین را به هم متصل و ثابت می کنند. این روش فیوژن نام دارد. کیفوپلاستی و ورتبروپلاستی از دیگر عمل های تهاجمی هستند که بر روی ستون مهره ها انجام می شوند. در این جراحی ها ماده ای بدنه مهره شکسته شده را پر کرده و آن را تقویت می کند.

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.