مدت استراحت بعد از تعویض مفصل لگن - دکتر قرنی زاده

مدت استراحت بعد از تعویض مفصل لگن

پس از تعویض مفصل لگن، استراحت و بازیابی مناسب برای بدن اهمیت بالایی دارد. زمانی که یک فرد مفصل لگن خود را تعویض می‌کند، باید به جراحی بزرگی تحت عمل برود و برای بهبود کامل نیاز به زمان و توانبخشی دارد. استراحت پس از جراحی مفصل لگن کمک می‌کند تا بدن به تدریج به حالت طبیعی خود بازگردد و عضلات و بافت‌های اطراف مفصل بهبود یابند. در این مقاله از سایت دکتر قرنی زاده با ما همراه باشید تا بیشتر درباره مدت استراحت بعد از تعویض مفصل لگن و روند مناسب آن بدانید.

اهمیت استراحت بعد عمل تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل زانو یک جراحی بزرگ است. ماهیچه‌ها و بافت‌های اطراف لگن جدید به زمان نیاز دارند تا بهبود بیابند. روش‌های جراحی که در سال‌های اخیر جهت تعویض مفصل لگن انجام می‌شود از برش‌های کوچکتر و بخیه‌های کمتر استفاده می‌نمایند.

مدت استراحت پس از عمل تعویض مفصل لگن با توجه به نوع جراحی و وضعیت سلامت بیمار در افراد مختلف متفاوت است. نکته‌ی مهم جهت کاهش دوران نقاهت پس از تعویض مفصل لگن این است که به تمام دستورالعمل‌هایی که پس از جراحی به شما ارائه می‌شود به خوبی توجه نمائید. در صورتی که به میزان کافی پس از جراحی استراحت نمائید، روند بهبود شما با سرعت بیشتری طی می‌شود و سریعتر می‌توانید فعالیت‌های روزمره‌ی خود را آغاز نمائید.

مدت استراحت بعد از عمل تعویض مفصل لگن چقدر است؟

متخصصین ارتوپد توصیه می‌نمایند پس از جراحی هرچه سریعتر از تخت بلند شوید و راه بروید. افرادی که جراحی تعویض لگن را به روش کم تهاجمی انجام داده‌اند می‌توانند همان روز عمل، راه رفتن را آغاز نمایند.

وقتی برای اولین بار پس از عمل تعویض مفصل لگن راه می‌روید ممکن است پاهای شما کمی متورم شود. در این مرحله پزشک علاوه بر تمریناتی که جهت تقویت لگن به شما آموزش می‌دهد، نحوه‌ی خم کردن پاها، نحوه‌ی نشستن بدون آسیب به لگن و سایر بایدها و نبایدها را نیز برای شما توضیح می دهد تا به لگن خود آسیب وارد نکنید.

✍️ بیشتر بدانید: جراحی مجدد تعویض مفصل لگن

با توجه به نوع جراحی و روند بهبود بیمار، معمولا 3 تا 5 روز را باید در بیمارستان بستری باشید. افرادی که از سلامت خوب برخوردارند و از همان روز جراحی شروع به راه رفتن کرده‌اند ممکن است 1 الی 3 روز پس از جراحی بتوانند از بیمارستان مرخص شوند.

پس از مرخص شدن از بیمارستان نیز به مدت تقریبا 6 هفته باید یک نفر در منزل به شما در انجام مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل لگن کمک نماید.

چه زمانی میتوانیم به کار و زندگی روزمره بپردازیم؟

عوامل زیادی وجود دارد که می‌تواند بر روند بهبودی و شروع مجدد کار و فعالیت‌های روزمره تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال:

 • سن
 • تناسب اندام
 • وضعیت مفاصل و عضلات
 • شغل و فعالیت‌هایی که قصد انجام آن را دارید

طول دوره‌ی بهبود در هر فردی متفاوت است. اگر قصد شروع فعالیت‌های سبک و یا کارهای اداری را دارید می‌توانید پس از حدود 6 هفته آنها را آغاز نمائيد. اما اگر کار شما شامل بلند کردن احسام سنگین و یا فعالیت‌های سخت دیگر است لازم است تا چند هفته بیشتر استراجت کنید. به طور کلی توصیه می‌شود پیش از بازگشت به محل کار خود ابتدا با جراح خود مشورت داشته باشید.

همچنین توجه داشته باشید که جهت شروع رانندگی بعد از تعویض مفصل لگن باید حداقل 6 هفته صبر نمائید.

دوره نقاهت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

دوره‌ی نقاهت پس از مرخص شدن از بیمارستان حدود 2 تا 6 هفته ممکن است طول بکشد. طول دوران نقاهت پس از جراحی تعویض مفصل زانو به سن بیمار، میزان تحرک او پیش از جراحی، وضعیت سلامت بیمار، سبک زندگی و تغذیه بیمار مرتبط است.
در طی این مدت باید تمریناتی که فیزیوتراپ و پزشک ارتوپد به شما آموزش داده است را طبق برنامه انجام دهید و هفته‌ای 2 تا 3 بار به مرکز فیزیوتراپی مراجعه نمائید و یا یک فیزیوتراپ به منزل شما بیاید تا تمرینات لازم را انجام دهید. هدف انجام تمرینات فیزیوتراپی در طی دوران نقاهت این است که هرچه سریعتر بتوانید روند عادی زندگی خود را از سر بگیرید.
تمرینات توانبخشی بعد از تعویض مفصل لگن طی دوران نقاهت شامل بلند شدن از تخت، نشستن روی صندلی، بالا رفتن از پله، سوار و پیاده شدن از ماشین و انجام سایر فعالیت‌های روزانه است.

نکاتی که پس از عمل تعویض مفصل زانو باید رعایت شود

 • هنگام خواب باید به روی کمر دراز بکشید، از خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن به پهلو و یا روی شکم خودداری نمائید. برای اینکه لگن شما در وضعیت مناسب قرار بگیرد می‌توانید یک بالش بین پاهای خود قرار دهید.
 • پس از جراحی ممکن است تا چند روز احساس درد و ناراحتی داشته باشید. جهت کاهش درد، داروهای مسکن را به مدت 2 الی 3 روز طبق دستورالعملی که جراح به شما داده است مصرف نمائید.
 • در صورتی که پس از جراحی متوجه تغییر رنگ، افزایش درد، تب، خونریزی و یا سایر عوارض عمل تعویض مفصل لگن در محل جراحی شدید فوراُ با پزشک خود تماس بگیرید.
 • پس از جراحی تعویض مفصل زانو بهتر است از انجام حرکات شدید و یا ورزش‌هایی که احتمال سقوط دارند مانند اسکی و یا سوارکاری خودداری نمائید.
 • جهت شروع رابطه‌ی جنسی حدود 6 الی 8 هفته باید صبر نمائید.
 • از خم شدن بیش از 90 درجه خودداری نمائيد.
 • لگن خود را نچرخانید.
 • در هنگام راه رفتن قدم‌های کوچک بردارید.
 • جهت کاهش فشار روی لگن می‌توانید از عصا استفاده نمائید.
 • دوش گرفتن پس از جراحی بلامانع است اما جهت کاهش احتمال عفونت بعد تعویض مفصل لگن استفاده از وان و یا شنا کردن تا زمان بهبودی کامل ممنوع است.

*~ سوالات متداول درباره مدت استراحت بعد از تعویض مفصل لگن ~*

آیا می‌توان بعد از جراحی مفصل لگن شروع راه رفتن کرد؟

بله، اما در ابتدا ممکن است از کمک امپراتوری یا کرسی معصوم استفاده کنید و تدابیر احتیاطی را رعایت کنید.

چه مراقبت‌های ویژه‌ای بعد از تعویض مفصل لگن نیاز است؟

مراقبت‌های ویژه شامل رعایت دستورات پزشک، تمرینات فیزیوتراپی، مراقبت از محل جراحی، و جلوگیری از فشار و ضربه به مفصل تا زمان بهبود کامل مفصل می‌شود.

بعد از عمل جراحی تعویض مفصل لگن چه مدت باید استراحت کرد؟

معمولاً بین ۶ تا ۸ هفته استراحت مورد نیاز است، اما این زمان ممکن است بسته به شرایط شخصی و دستورات پزشک تغییر کند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *