۹ دقیقه
پیوند استخوان

پیوند استخوان

آنچه می خوانید...

پیوند استخوان، ممکن است در هر نقطه از بدن انجام شده، و طی اعمال جراحی توسط متخصص ارتوپدی،  یک استخوان سالم  را به نوع آاسیب دیده آن پیوند زنند. متخصص ارتوپدی می تواند از استخوان های لگن، پا، و دنده جهت پیوند استخوان استفاده کند.

هنگامی که استخوان شکسته می شود، مراحل درمان شروع شده و در حالتی  که این شکستگی عمیق نباشد، سلول ها می توانند آن را ترمیم کنند، اگرچه نتایج حاصل از این شکستگی ممکن است آسیب زیادی به استخوان بزند، در این شرایط استخوان شکسته شده بدون پیوند درمان نمی شود.

درباره پیوند تاندون بیشتر بخوانید.

در صورت استفاده از مواد مصنوعی، روش درمان دیگر از نوع سنتی آن نبوده، و از شروع تا پایان مراحل پیوند ملزم به استراحت مطلق و عدم تحرک هستند.

دلایل نیاز به پیوند استخوان کدامند

ممکن است افراد به دلایل بهبود عملکرد استخوان ها و بسیاری دلایل دیگر نیازمند پیوند استخوان باشند، که در اینجا به مهم ترین این عوامل اشاره می کنیم:

پیوند استخوان
 • شکستگی جزئی، که بهبود آن  بدون پیوند استخوان امکان پذیر نباشد.
 • شکستگی که در گذشته با پیوند استخوان  بهبود نیافته و در حال حاضر نیز باعث آزار بیمار است.
 • بیماری های مربوط به استخوان و سرطان
 • ایمپلنت های دندانی ( که نیازمند اعمال جراحی و جایگزینی دندان از دست رفته هستند.)

علائم پوکی استخوان را در مطلب بعدی بخوانید.

در چه مواردی به پیوند استخوان نیاز است؟

در درمان آسیب های مختلفی پیوند استخوان نیاز است. که در ادامه آن را بیان می کنیم .

 شکستگی های استخوانی

یکی از موارد استفاده از تکنیک پیوند استخوان در شکستگی های استخوانی است اما نه در همه شکستگی ها بلکه در شکستگی هایی که پس از مدت زمان کافی استخوان ها به درستی به یکدیگر جوش نخورده و ترمیمی صورت نمی گیرد. در این حالت پیوند استخوان از نوع اتوگرافت (پیوند از یکی دیگر از استخوان های خود فرد.) انجام شده و تکثیر و ترمیم بافت استخوانی با سرعت بهتری انجام می شود. درباره تعویض مفصل زانو بخوانید.

جراحی ستون فقرات

از دیگر کاربرد های پیوند استخوان در جراحی های ستون فقرات است. در جراحی هایی همچون جراحی های گوژپشتی و اصلاح انحراف ستون فقرات از پیوند استخوان برای ترمیم و بازسازی استفاده می شود.

پیوند استخوان یک روش جراحی است که برای جایگزینی استخوان و بهبود ترمیم استخوان انجام می گیرد. در جراحی های بازسازی ارتوپدی مانند جراحی شکستگی تیبیا و جراحی ستون فقرات از پیوند استخوان کمک گرفته می شود. در اکثر موارد از استخوان خود فرد کمک گرفته می شود که با نام اتوگرافت شناخته می شود. در این موارد استخوان از لگن گرفته می شود. با این حال اگر کیفیت و تراکم استخوان فرد برای انجام پیوند استخوان کافی نباشد می توان از گزینه های دیگر پیوند استخوان کمک گرفت.

چهار نوع روش پیوند استخوان وجود دارد :

اوتوگرافت: که استخوان با جراحی از یکی از بخش های بدن گرفته می شود و به بخش دیگری پیوند زده می شود.

آلوگرافت: که استخوان از یک اهدا کننده استخوان گرفته می شود.

سینتتیک یا مصنوعی: که استخوان مصنوعی در ناحیه کار گذاشته می شود.

استفاده از فاکتورهای رشد: که به صورت ژنتیکی رشد استخوان دستکاری می شود.

خطرات پیوند استخوان کدامند

به طور کلی جراحی پیوند استخوان توسط متخصص ارتوپدی، از ایمنی بالایی برخوردار است، اما مانند دیگر اعمال جراحی خطرات خاص خود را دارد.

 • عفونت
 • خونریزی
 • لخته شدن خون
 • آسیب های مغز و اعصاب
 • عفونت استخوان های تازه ( بسیار نادر است.)
 • درد
 • تورم
 • پس زدن استخوان پیوند زده شده

برای مطالعه نشانه های نیاز به تعویض مفصل لگن این جا کلیک کنید.

ممکن است بیمار پس از پیوند استخوان نیز به بهبودی کامل نرسد، که دلایل این امر بسته به نوع پیوند، نوع بافت، سن، شرایط بیمار، اعتیاد به مواد دخانی و دیابت متفاوت است.

نقش پیوند استخوان در جراحی های ارتوپدی

پیوند استخوان یک روش درمانی برای درمان شکستگی استخوان است. در طول جراحی که برای رفع آسیب انجام می گیرد، یک میله فلزی برای ثابت نگاه داشتن استخوان به کار می رود. زمانی که استخوان پیوندی در ناحیه ای که دچار شکستگی شده است قرار می گیرد و ترمیم استخوان و رشد استخوان را شبیه سازی می کند.

روش های جایگزین دیگری برای جراحی آسیب های استخوانی وجود دارد که از پیوند استخوان استفاده نمی کند. شما می توانید درباره گزینه های دیگر درمانی با پزشک خود صحبت کنید. ولی تنها پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا پیوند استخوان برای شما گزینه مناسبی است یا خیر.

چطور برای جراحی پیوند استخوان آماده شویم

قبل از عمل پیوند استخوان متخصص ارتوپدی با آزمایش های مختلف، بررسی موروثی بودن این موضوع، و تجویز داروهای خاص شما را برای عمل پیوند استخوان آماده می کند.

پس از انجام اقدامات اولیه، و به منظور جلوگیری از هرگونه عوارض دیگر، بیمار باید سریعا تحت عمل پیوند استخوان قرار گیرد.

مراقبت های بعد از عمل پیوند استخوان کدامند

زمان بهبود عمل پیوند استخوان بسته به زخم، اندازه استخوان پیوند زده شده، و ظرفیت بیمار متفاوت است. اما زمان میانگین بین 2 هفته تا 3 ماه به طول می انجامد. بهبود پیوند مستقیم استخوان ممکن است از سه ماه نیز بیشتر شود.

ممکن است بیماران تا 6 ماه از انجام فعالیت های ورزشی سنگین منع شده، و در اولین هفته های پیوند استخوان ملزم به استفاده غذاهای سبک و رژیم غذایی خاص باشند.

اعتیاد به هر نوع مواد دخانی، خصوصا سیگار باید در دوره درمان متوقف شود، زیرا این کار باعث پس زدن عمل پیوند استخوان خواهد شد.

پیوند استخوان چطور انجام می شود

انجام پیوند استخوانی قدمت طولانی دارد . اولین گزارش پیوند استخوانی که ثبت شده است پیوند استخوان سگ به انسان بوده است .امروزه روش های مختلفی برای پیوند استخوان وجود دارد که بسته به شرایط بیمار و علت انجام پیوند به تشخیص پزشک مورد استفاده  قرار می گیرند. در یکی از روش های پیوند، استخوانی که قرار است به بخش آسیب دید از بدن خود بیمار تامین می شود. بدین منظور  میت.وان از استخوان های ران ، لگن و دنده استفاده کرد. مزیت این روش این است که ریسک کمتری در احتمال انتقال بیماری دارد. اما فرد برای انجام آن باید مورد جراحی قرار بگیرد.

روش دیگری که مورد استفاده قرار می گیرد پیوند از شخص دیگر است. این فرد دیگر می تواند یک فرد سالم یا یک جسد تازه در گذشته باشد! در این روش احتمال انتقال بیماری به فرد مورد پیوند قرار گرفته بیشتر می شود.همچنین احتمال پس زدن پیوند و بیگانه شمرده شدن سلول های جدید از سوی سیتم ایمنی فرد وجود دارد.

یک روش برای انجام پیوند استخوانی وجود دارد که امروزه بسیار کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و آن پیوند استخوان از حیوانات است. استفاده از فاکتور های رشد و مواد جایگزین استخوان هم میتواند برای پیوند استفاده شود.

در همه این روش ها استخوانی که برای پیوند گرفته شده است را خرد می کنند و در این عمل سلول های استخوانی می میرند.پس پیوند این بافت مرده به چه دردی می خورد؟

پاسخ این است این سلول های استخوانی دارای نوعی پروتئین می باشند که که با تحریک بافت استخوان در محل آسیب دیده رشد سلول های استخوانی را در این قسمت افزایش می دهند و در نهایت باعث ترمیم بافت آسیب دیده می شوند.

فاکتور های رشد همانگونه که از نامشان پیداست خود تحریک کننده و عامل رشد و بکثیر سلول های استخوان در بخش آسیب دیده هستند. اما مواد جایگزین ؛ این مواد معمولا از ماده هیدروکسی آپاتیت که ماده معدنی اصلی سازنده استخوان هستند ساخته می شوند. استفاده از فاکتور های رشد و مواد جایگزین برای پیوند به جای گرفتن استخوان از خود فرد مناسب تر اند. در این روش مدت زمان جراحی فرد کوتاه تر است و خون کمتری در طول جراحی از دست می رود.

البته میزان موفقیت در پیوند های انسانی که پیوند از خود فرد یا شخص دیگری انجام می شود بیشتر است. درباره درمان ساییدگی زانو بخوانید.

پیوند  می تواند در استخوان های مختلفی مثل استخوان بازو، تنه ران ، جمجمه ، مچ دست ساق پا و حتی دندان انجام شود.

ویدئو مقابل از دکتر کاوه قرنی زاده را مشاهده نمایید تا با جراحی پیوند استخوان آشنا شوید.

هزینه جراحی پیوند استخوان

به طور کلی هزینه هایی که باید برای انجام عمل های جراحی انجام شود به عوامل مختلفی وابسته است. شدت و اسیب و محل آن ، نوع و شیوه عمل ، دستمزد پزشک و هزینه های کلینیک یا بیمارستان ،از جمله عوامل اثر گذار بر هزینه های جراحی پیوند استخوان هستند.

در انتها باید بگویم سلامتی نعمت ارزشمندی است که وقتی دچار مشکل یا بیماری می شویم اهمیت ان را درک می کنیم. پس بهتر است بکوشیم تا این سرمایه بزرگ را حفظ کنیم و به سلامت هر چه بیشتر خود کمک کنیم . چنانچه دچار مشکلات اسکلتی شدید که نیاز به پیوند استخوانی بود، دقت کنید پزشم متبحر و باتجربه ای را برای انجام جراحی انتخاب کنید. انجام جراحی فرایند مهمی است و در هر قسمتی از بدن که باشد نیاز به دقت و مهارت زیادی نیاز دارد.

در ادامه می توانید سوالات خود را در رابطه با  استخوان و مشکلات ارتوپدی از دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپد و فلوشیپ تعویض مفصل ، در بخش نظرات بپرسید.

در انتها می توانید سوالات خود را درباره انواع بیماری های ارتوپدی و جراحی های مفصلی از دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن در بخش نظرات سایت بپرسید.

source: https://www.hopkinsmedicine.org/healthlibrary/test_procedures/orthopaedic/bone_grafting_135,316

https://www.healthline.com/health/bone-graft#risks

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

15 پاسخ

 1. سلام
  من سال ۹۲ عمل داشتم به خاطر سیاه شدن مفصل لگن .دکتر از کنار کمرم استخوان پیوند زد به مفصل لگنم .خوب شدم اما الان کمی درد دارم و محدودیت حرکتی دارم .کمی میلنگم ازتون خواهش میکنم که اگه راهی هست که من خوب بشم منو راهنمایی کنید .الان نامزدم هم گفته تا خوب نشی ازدواج نمی کنیم .

 2. سلام من16سالمه یه عمل داشتم پلاتین تو پامه الان بعد از شش/هفت ماه رفتم دکتر گفته یه عمل دیگه رو پات انجام بده این دفعه از تو لگنم استخوان برداره بنظرتون مشکلی داره من هنوزم میلندگم و پامم جوش نخورده خوب میشم؟

 3. سلام من چند وقت اخیر پیوند استخوان زدم به استخوان لگن راستم بعد بعضی وقتا توی شب ک انزال میشم روزی ک پیشه رومه پام احساس درد میکنه..حتی قبل از عمل هم همینطور بود…یعنی وقتی ب هر دلیلی انزال میشم پای راست ی دردی میکنه .لطفا کمکم کنید ممنون میشم

  1. اینها دردهای حسی-جسمی هستند
   معمولا مشکل جسمی وجود ندارد
   اکر استرس دارید داروی ضد استرس

 4. سلام دکتر گفته استخوان لگن سیاه شده باید مفصل مصنوعی بزاری آیا میشه به جای این کار پیوند استخوان کنم

 5. سلام من 36 سالمه و مجردم
  دوسال و دوماه قبل عمل استئوتومی زانو ( انحراف زانو به سمت داخل ) داشتم که پای راستم و عمل کردم ( از ران پام)
  بعداز دوسال و دوماه اولا درد زیادی دارم و مهمتر که کج راه میرم و میلنگم
  حالا که دکتر رفتم میگه پات جوش نخورده و باید پیوند استخوان کنی
  ترس زیاد دارم و نمیدونم با پیوند استخوان اوکی میشه یا خیر
  ممنونم اگه کمکم و راهنمایی ام کنید

  باتشکر

 6. سلام من عمل پیوند استخوان مچ دست استخون مویه رو داشتم بعد میخواستم بدونم بعد این که خوب شدم میتونم بوکس یا ورزش های دیگه مثل بدنسازی رو انجام بدم

 7. درود ، من دو سال پیش تصادف داشتم ، ساق پام پلاتین خورد ، به دلیل عفونت داشتن ، در یک سالو ۴ ماهگی درمان پلاتین رو در آوردم ، و تقریبا جوش خورده بود ، ۴ ماه بعدش شکستگی دوباره داشتم ، از بالا ترین نقطه همان شکستگی بصورت یک خط ، الان ۶ ماه از موصوع میگذره و با وجوده پلاتین ، بدون هیچ عفونتی ، ولی جوش نخورده ، و از همانجا انگار که قولنج میکند ، دکتر میگه پیوند استخوان ، من ۱۸ سالم هست و به هیچ چیز اعتیاد ندارم ، آیا امکانش هست که با گذشته زمان پام جوش بخورد ؟ و نیازی به عمل نباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *