عکس چرخش-لگن

چرخش لگن

آنچه می خوانید...

چرخش لگن

درد لگن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برای مثال این درد می تواند ناشی از آسیب در تصادفات با ماشین، افتادن و تغییرات آرتریتی در مفصل لگن، اسکولیوز و برخی دلایل ناشناخته دیگر باشد. در بسیاری از موارد درد لگن به دلیل چرخش لگن و جهت گیری نامناسب آن ایجاد می شود. این جهت گیری نادرست باعث سیگنال فرستادن اعصاب ناحیه و درد لگن می شود.

عکس چرخش لگن
عکس چرخش لگن

عوارض چرخش لگن

اگر این چرخش به جلو یا عقب لگن باعث درد کمر مخصوصاً در پایین کمر شود، می تواند بسیار دردناک باشد. در حقیقت وضعیت نامناسب لگن به صورت مزمن مشکلاتی را در بسیاری از وضعیت های ایستادن و نشستن و خوابیدن ایجاد می کند. این وضعیت مزمن می تواند باعث درد کمر و ستون فقرات و دیگر نواحی نزدیک شود.

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های و جراحی های ارتوپدی می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

چرخش لگن و کمر درد

لگن در مرکز بدن قرار دارد. لگن باید وضعیتی مشخصی داشته باشد و با یک جهت گیری درست می توان گفت که لگن وضعیت سلامتی دارد. لگن می تواند به سمت جلو یا عقب بچرخد و یا می تواند به سمت بالا یا پایین به یک طرف بچرخد. این وضعیت پیچیده لگن می تواند به صورت نا محسوس باشد و اصلاً مشخص نباشد. ولی معمولاً بعد از تصادفات و آسیب به لگن این حالت به صورت همیشگی می تواند مشکلات بسیاری مانند کمردرد به وجود آورد.

چرخش به جلو و عقب لگن

زمانی که لگن به سمت جلو یا عقب می چرخد، تمام استخوان هایی که به مفصل لگن می رسند به یک سمت می چرخند. هرگونه تغییر جهتی می تواند بر پایین کمر تاثیر بگذارد.

عکس چرخش-لگن
عکس چرخش-لگن

چرخش لگن به سمت جلو

این نوع چرخش که به سمت جلو می باشد می تواند باعث سفت شدن ماهیچه های پایین کمر شود زیرا این حالت بر انحنای طبیعی که در ستون فقرات وجود دارد می افزاید. مشکلاتی که ناشی از وضعیت نادرست لگن هستند شایع تر از مشکلاتی است که چرخش لگن به سمت جلو به وجود می آورد. چرخش لگن به سمت جلو شاید به دلیل وزن بالای شکم ایجاد شود. برای مثال در طول بارداری به دلیل افزایش وزن در ناحیه شکم احتمال ایجاد این عارضه بیشتر است.

چرخش لگن به سمت عقب

چرخش لگن به سمت عقب دقیقاً بر خلاف حالت رو به جلو می باشد. این مشکل از انحنای طبیعی می کاهد. به این ترتیب ماهیچه های کمر از مقدار طبیعی بیشتر کشیده می شوند.در هر دو وضعیت بیمار درد می برد ولی این مورد برای همه افراد به صورت یکسان نیست.

حرکات اصلاحی چرخش لگن

اکثر مواقع اینگونه مشکلات مزمن با انجام حرکات ورزشی مناسب و فیزیوتراپی اصلاح می گردند. زمانی که لگن از جهت طبیعی خود خارج شده باشد می توان با انجام فیزیوتراپی جهت دهی مناسبی را ایجاد کرد. این برنامه های ورزشی شامل کشش و تقویت ماهیچه های ناحیه لگن می باشد. نواحی که هدف هستند شامل لگن، کمر و شکم هستند.

در برخی موارد چرخش لگن به قدری شدید است که می تواند باعث تغییر در طول پاها شود. در این حالت یک پا از پای دیگر بلند تر است. این حالت بسیار دردناک است و در فعالیت های روزمره ، فعالیت های ورزشی و … اختلال ایجاد می کند.

منبع : https://www.verywellhealth.com/do-you-have-a-tilted-pelvis-296662

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

11 پاسخ

  1. جسارت نباشه به صاحب سایت اما برای رفع این عارضه دارزبکشید وسعی کنید اون گودیی ک درکمرتون هس روبه زمین نزدیک کنید سعی کنید گودی رو به زمین بچسبونید 5ثانیه نگه دارید وبعد استراحت هرشب ا هربار ک دراز میکشید نبار انجامش بدید گودی کمرتون نرمال میشه ان شالله

 1. سلام من از اسفند ماه دچار چرخش لگن چپ شدم با کمر درد شدید و درد شدید پا و باسن لگن دچار شدم ۱۰ جلسه فیزیوتراپی رفتم اول پای چپم نیم سانت کوتاه تر بود از راستم الان یک اندازه است ولی درد امان منو برید نمیتونم بشینم زندگی معمولی داشته باشم واقعا درمانش چیه؟

 2. سلام درد کمر دارم یکی دوبار یه تقی کرد و سریع خوب شدم ولی ایندفعه حس میکنم انگتر لگنم چرخیده لطفا کمکم کنید به چه دکتری باید مراجعه کنم
  تو خونه اگه‌ حرکات اصلاحی و انجام بدم خوبه؟؟؟
  من تو شهرستانم ممنون میشم راهنمائیم کنید🙏🙏

 3. سلام
  علت درد مفصل لگن ران چپ، هنگام انجام حركت هاي چرخشي ران چيه؟
  ممنون ميشم راهنمائيم كنيد

 4. سلام . یکسال پیش در حال فوتبال برای شوت زدن پای چپم به سمت داخل پیچید و چندتا دکتر رفتم گفتند مشکلی نیست و حتی ام آر آی هم گرفتم که مشکلی ندیدن ولی زمان انجام فعالیت ورزشی درد میگیره و در کل روز هم یه درد خفیف دارم و مطمعنم که لگنم یه مشکلی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *