تاثیر-اضافه-وزن-در-جراحی-تعویض-مفصل

تاثیر اضافه وزن در جراحی تعویض مفصل

تاثیر اضافه وزن در جراحی تعویض مفصل

در صورتی که فردی خواهان انجام جراحی تعویض مفصل ران و یا زانو باشد، و از اضافه وزن نیز رنج می برد، توصیه پزشک به کم کردن وزن پیش از جراحی می باشد، این کار باعث می شود تا بیمار بدن سالم تری نیز داشته باشد.
در صورتی که BMI یا همان شاخص توده بدنی بیشتر از ۴۰ باشد، بیمار در معرض مشکلات بیشتری چه بعد از جراحی و چه پیش از آن خواهد بود.

تاثیر-اضافه-وزن-در-جراحی-تعویض-مفصل
تاثیر-اضافه-وزن-در-جراحی-تعویض-مفصل

شاخص توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی حاصل تقسیم وزن بر قد به توان دو میباشد و میزان چربی بدن را نیز نشان می دهد. در صورتی که عدد به دست آمده در بازه ۳۰ تا ۳۹ باشد، فرد چاق است و عدد ۴۰ تا ۴۹ نشان می دهد که فرد از اضافه وزن شدید رنج می برد.
برخی دیگر شرایط تاثیر گذار بر روند و نتیجه جراحی تعویض مفصل عبارتند از:

  • فشار خون بالا
  • دیابت نوع دو
  • آپنه انسدادی خواب
  • سندرم های متابولیک

به همین خاطر مهم است که بیمار از لحاظ جسمانی در شرایط خوب و سالمی باشد. امکان کنترل برخی از شرایط گفته شده پیش از جراحی وجود دارد.

در صورتی که BMI یا همان شاخص توده بدنی بیشتر از ۴۰ باشد، بیمار در معرض مشکلات بیشتری چه بعد از جراحی و چه پیش از آن خواهد بود.درمان این آسیب ها  به وسیله دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی انجام می شود . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید.

تاثیر چاقی و اضافه وزن حین جراحی

بیهوشی. معمولا پروسه بیهوشی در افراد چاق کمی سخت تر خواهد بود، که می تواند به دلیل شکل و آناتومی بدن و تاثیر آن بر تنفس بیمار باشد.
مدت زمان انجام جراحی. مدت زمان انجام جراحی در افراد چاق معمولا بیشتر می باشد، و هر چه زمان انجام جراحی طولانی تر باشد، احتمال بروز عوارض بعد از جراحی نیز بیشتر خواهد بود.
کم کردن وزن پیش از جراحی این امکان را برای افراد چاق فراهم می کند که بتوانند بعد از جراحی تعویض مفصل تحرک بدنی بیشتری داشته باشند و حین انجام حرکات و یا راه رفتن فشار کمتری به ناحیه و مفصل درگیر وارد شود و درد ناشی از جراحی نیز کمتر می باشد، در نتیجه نتایج بهتری نیز حاصل خواهد شد.

مطالب مرتبط با این مقاله :

تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو

عفونت بعد از تعویض مفصل 

شکستگی بعد از تعویض مفصل 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *