پیوند تاندون

پیوند تاندون

در اعمال جراحی انتقال تاندون یا پیوند تاندون ، محل اتصال یک عضله سالم و دارای عملکرد به محلی جدید متصل می گردد . به طوری که ماهیچه ، عملکردی متفاوت می یابد . در این موارد عضله سالم ، عملکرد عضله دچار فلج یا آسیب را برعهده می گیرد . از آنجائیکه غالبا عملکرد عضلات به میزان زیادی شباهت یا هماهنگی دارد ، در مواردی که به درستی انتخاب شده اند ، کاهش قابل توجه قدرت عضله پیوندی ضروری نمی باشد . بنابراین تاندون عضله خم کننده سطحی انگشتان (فلکسور دیژیتوروم سطحی) را می توان بدون اختلال عملکرد فلکشن انگشت ، به محل جدید انتقال داد ( عملکرد فلکشن یا خم کردن انگشت به مقدار کافی توسط عضلات فلکسور عمقی کنترل می شود ) به طور مشابه ، عضله اکستانسور یا صاف کننده انگشت نشانه را می توان بدون اختلال عملکرد جدیدی استفاده کرد .

پیوند-تاندون
پیوند-تاندون

افراد مناسب برای جراحی پیوند تاندون

اعمال جراحی انتقال تاندون عمدتا برای موارد زیر کاربرد دارد :

  1. در موارد فلج عضلات ، جهت بهبود عملکرد یا برقراری دوباره کنترل یک مفصل با استفاده از جایگزین کردن یک عضله سالم به جای عضله فلج شده.
  2. در موارد بدشکلی مفصل به علت عدم تعادل قدرت عضلات ، انتقال تاندون عضلات سالم جهت برقراری مجدد تعادل
  3. در موارد پارگی یا قطع تاندون ، اگر بخیه مستقیم انتهاهای قطع شده امکان پذیر نباشد .

نحوه جراحی پیوند تاندون

تاندونی که باید منتقل شود ، در محل مناسب قطع می شود و در جهت عملکرد جدیدش ، تغییر می یابد ، سپس به محل اتصال جدید متصل می گردد . در مواردی که تاندون باید به استخوان متصل گردد ، ابتدا آن را از یک سوراخ در استخوان عبور می دهند ، سپس با انجام بخیه روی خود تاندون ، یا بخیه آن به پریوست یا بافت نرم عمقی کنار استخوان ، آن را در محل ثابت می کنند. در مواردی که تاندون باید به محل قطع شده از تاندون قبلی متصل گردد ، می توان دو انتها را به هم بخیه نمود یا به طور ارجح دو تاندون را در هم قفل کرد و با بخیه های mattress آنها را ثابت کرد .

در اعمال جراحی انتقال تاندون یا پیوند تاندون ، محل اتصال یک عضله سالم و دارای عملکرد به محلی جدید متصل می گردد .   برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید.

پیوند تاندون انگشت دست

در موارد فلج عصب رادیال بااز دست دادن عملکرد اکستنشن مچ دست ، انگشتان و شست دست می توان با انتقال تاندون زیر این عملکردها را به دست آورد : تاندون پروناتور ترس به جای تاندون اکستانسور کارپی رادیالیس برویس منتقل می شود. تاندون عضله فلکسورکارپی اولنارریس به جای تاندون عضلات اکستانسور انگشتان و اکستانسور بلند شست منتقل می شود . و تاندون عضله پالماریس لونگوس به جای تاندون عضله ابداکتور بلند شست انتقال می یابد .

اعمال جراحی پیوند تاندون

در اعمال جراحی پیوند تاندون ، از طول آزاد یک تاندون جهت پل زدن بین دو سر قطع شده یک تاندون دیگر استفاده می شود .

کاربرد پیوند تاندون

کاربرد اصلی این روش جراحی در بازسازی تاندون ها از پالماریس لونگوس یا یکی از اکستنسورهای شست پا در پشت پا برداشته می شود . تاندون دچار آسیب و چسبندگی نیز برداشته می شود . پیوند تاندون از محل پروگزیمال با بخیه های سیمی فولادی به عضله پذیرنده متصل می گردد . در محل دیستال ، تاندون پیوندی به محل قطع تاندون پذیرنده با مستقیما از طریق سوراخی به استخوان وصل می شود .

مطالب مرتبط با این مقاله :

پارگی تاندون زانو

تعویض مفصل ران

تعویض مفصل زانو

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *