۶ دقیقه
جراح لگن

بهترین جراح لگن

آنچه می خوانید...

عوامل بسیار متعددی وجود دارد که می تواند موجب آسیب دیدگی مفصل لگن شود. از جمله دلایل ایجاد آسیب های لگنی می توان به افتادن و سر خوردن های شدید با لگن، تصادف، افتادن از پله ها، بیماری های پوکی استخوان، کهولت سن و … اشاره نمود. در برخی از مواقع آسیب دیدگی ها بسیار خفیف بوده و یا استراحت و مصرف دارو می توان به بهبودی آن کمک نمود. اما در برخی از مواقع آسیب دیدگی ها بسیار شدید بوده و برای درمان آن باید به جراح لگن مراجعه نمود. جراح با توجه به مشکل لگن و میزان آسیب دیدگی مفصل آن از روش های مختلفی مانند تعویض مفصل لگن، درمان آرتروز لگن و … برای بهبود عملکرد مفصل لگن و درمان آسیب دیدگی های آن، استفاده می نماید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با حوزه کاری جراح لگن، به طور کامل آشنا کنیم.

تعویض مفصل لگن توسط جراح لگن

دلایل بسیار متعددی وجود دارد که می تواند موجب آسیب دیدگی مفصل لگن شود. از این آسیب ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • آرتروز مفصل لگن: آرتروز مفصل لگن از شایع ترین مشکلات لگنی است. که معمولا افراد سن بالا (بالای 50 سال) در معرض ابتلا به آن می باشند. از طرفی برخی از افراد نیز ممکن است به دلیل سابقه خانوادگی و به صورت ارثی به این بیماری مبتلا شوند. معمولا آتروز مفصل لگن زمانی ایجاد می شود که مفصل دچار ساییدگی شده و به مرور زمان از بین می رود. تشخیص به موقع این بیماری توسط جراح لگن از اهمیت بسیار بالایی در میزان رضایت بخشی درمان برخوردار است.
 • آرتریت مفصل ران: در برخی از مواقع نیز ممکن است پس از انجام فعالیت های ورزشی سنگین و یا تصادفات شدید، مفصل لگن دچار آسیب دیدگی شود. در صورتی که جراح لگن به موقع این مشکل را تشخیص ندهد، مفصل آسیب دیده به مرور زمان دچار ساییدگی می شود. که به آن آرتریت پس از سانحه نیز گفته می شود.
 • بیماری های مادرزادی: یکی دیگر از دلایل آسیب دیدگی مفصل لگن، بیماری های مادرزادی لگن است. برخی از کودکان و نوزادان ممکن است به صورت مادرزادی در ناحیه لگن دچار مشکل باشند. که جراح لگن سعی می کند این مشکلات را در همان دوران کودکی برطرف نماید. اما در برخی از مواقع این آسیب دیدگی ها بسیار شدید بوده و در دوران کودکی قابل درمان نمی باشد. در این صورت فرد در دوره های بعدی زندگی خود دچار مشکلاتی نظیر آرتروز مفصل لگن می شود.

در برخی از مواقع میزان آسیب دیدگی به قدری شدید است که برای درمان آرتروز لگن، تنها می توان آن را تعویض نمود. از آنجایی که این جراحی از حساسیت و اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. انتخاب جراح لگن مناسب برای انجام این عمل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. جراحی تعویض مفصل لگن تحت بیهوشی کامل انجام می شود. اما با توجه به شرایط بیمار و تشخیص جراح لگن، ممکن است برای انجام جراحی از تزریق بی حسی اپیدورال یا ستون فقرات استفاده نمود.

معمولا در این جراحی مفصل آسیب دیده با مفصل مصنوعی تعویض می شود. امروزه این جراحی ها با ایجاد برش های 2 تا 5 اینچی انجام می شود. که نسبت به برش های بزرگ تر مورد استفاده در زمان های گذشته، روش کم تهاجم تری محسوب می شوند. از آنجایی که این جراحی از حساسیت بالایی برخوردار است، معمولا فرد 3 تا 6 روز در بیمارستان بستری خواهد شد. همچنین برای عدم فشار به ناحیه لگن و همچنین ثابت شدن مفصل جایگزین از لوله مخصوص برای تخلیه مثانه استفاده می شود. همچنین یک روز پس از جراحی باید تمرینات فیزیوتراپی آغاز شود.

جراح لگن
جراح لگن

روش های مختلف تعویض مفصل لگن توسط جراح لگن

روش های تعویض مفصل لگن را می توان به دو صورت سنتی (روش باز) و غیر تهاجمی دسته بندی نمود. که معمولا حراج لگن با توجه به نوع آسیب دیدگی و شدت آن مناسب ترین روش را انتخاب می نماید. تفاوت این دو روش در میزان برش ایجاد شده در طول جراحی است. فراموش نکنید جراح لگن زمانی یکی از این دو روش را تجویز می نماید، که هیچ کدام از روش های دارویی و درمانی دیگر به بهبود و درمان آسیب دیدگی لگن کمک نکند. معمولا از روش جراحی مفصل لگن برای افراد بالای 60 سال استفاده می شود. اما برخی از جوانان نیز به دلیل آسیب دیدگی ناشی از فعالیت های ورزشی سنگین، آسیب های شدید ناشی از تصادف و … مجبور به انجام این جراحی می شوند. در صورتی که تعویض مفصل در سنین جوانی انجام شود، به دلیل فعالیت های بیشتر آن ها امکان فرسودگی مفصل جایگزین شده وجود دارد. بنابراین احتمال تعویض مجدد مفصل در این افراد بیشتر از افراد مسن است. به طور کلی این جراحی ممکن است با عوارضی همراه باشد. که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • احتمال ایجاد عفونت در اطراف پروتز
 • در رفتگی مفصل
 • آسیب دیدگی عصب های لگن
 • خونریزی محل جراحی
 • سفت شدن مفاصل لگنی
 • شل شدگی و یا ساییدگی مفصل جایگزین شده
 • ایجاد لخته خون در ناحیه لگن
 • عدم برابری طول پاها
 • آسیب دیدگی عروق خونی

با این وجود از فواید تعویض مفصل لگن می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • بهبود کیفیت زندگی
 • کاهش دردهای لگنی
 • بهبود عملکرد مفاصل لگنی
 • بهبود فعالیت های حرکتی

انتخاب بهترین جراح لگن

همانطور که گفته شد جراحی لگن و تعویض مفصل لگن از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل تجربه و تخصص جراح لگن تاثیر بسیار زیادی در میزان موفقیت این جراحی دارد. به همین دلیل انتخاب جراح لگن برای تعویض مفصل لگن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. فراموش نکنید که این انتخاب در کاهش عوارض احتمالی پس از جراحی نیز بسیار موثر است. به طور کلی از جمله فعالیت های یک جراح لگن ماهر و متخصص می توان به تعویض مفصل لگن و تعویض مجدد آن، درمان نمودن شکستگی های لگن و جراحی تومورهای استخوانی اشاره نمود. از طرفی این جراحان سعی می کنند با استفاده از سایر روش های درمانی آسیب دیدگی مفصل لگن را برطرف نمایند. در صورتی که سایر روش های درمانی بی تاثیر باشد، انجام جراحی را تجویز می نمایند.

https://www.webmd.com/arthritis/hip-replacement-surgery

https://medlineplus-gov.translate.goog

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.