درست خوابیدن بعد از جراحی لگن

خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

میزان موفقیت جراحی لگن به تبحر پزشک و مراقبت های بعد از جراحی بستگی دارد. یکی از شرایطی که بیمار در معرض آسیب قرار می گیرد، خوابیدن و بلند شدن از حالت خوابیده است. چگونگی خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن یکی از موارد مهمی است که باید توجه شود، زیرا در صورت وقوع کوچکترین اشتباه، احتمال در رفتگی لگن وجود دارد. همچنین، صحیح خوابیدن به کاهش درد کمک شایانی می کند. یکی از سوالات متداولی که افراد بعد از تعویض مفصل لگن مطرح می کنند، این است که چگونه و کجا بخوابند؟ آیا خوابیدن بر روی زمین خطرناک است؟ به منظور آشنایی با نحوه صحیح خوابیدن و اشتباهات رایج هنگام خوابیدن، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

خوابیدن بعد از عمل تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن از جمله عمل هایی است که برای دستیابی به نتیجه مطلوب باید مراقبت های بعد از عمل جدی گرفته شود. به طورکلی، بافت اطراف مفصل لگن در طول جراحی برداشته شده و تغییرات وسیعی در بافت استخوانی و ماهیچه های ایجاد می شود. در نتیجه ترمیم این بافت ها نیاز به گذشت زمان دارد. اکثر پزشکان بر این باورند که باید حدود 6 الی 12 هفته مراقبت های دقیقی صورت گیرد تا این بافت ها به مرور ترمیم شوند. یکی از مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن هنگام خوابیدن است که باید بدن موقعیت درستی داشته باشد.

تعویض مفصل لگن و نحوه خوابیدن

خوابیدن به پهلو بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

در برخی شرایط خاص بیمار مجاز به خوابیدن به پهلو نیست، اما در اکثر موارد بنا به تشخیص پزشک فرد می تواند به پهلو هم بخوابد. البته خوابیدن به پهلوی جراحی شده اصلاً توصیه نمی شود و تنها خوابیدن به پهلویی که جراحی نشده است، مشکلی ایجاد نمی کند. به هنگام خوابیدن به پهلو بعد از عمل تعویض مفصل، دو بالشت نازک در بین دو پا قرار می گیرد تا فرد راحت تر باشد. همچنین سطح قرار گیری پاها نباید بالاتر از نیمه بدن باشد. یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که پایی که جراحی شده است به سمت جلو بیش از ۹۰ درجه نیاید .

خوابیدن به روی شکم بعد از جراحی لگن

خوابیدن به روی شکم بعد از جراحی لگن یکی از بدترین وضعیت هایی است که می تواند موجب افزایش درد و ایجاد آسیب به مفصل شود. خوابیدن به روی شکم احتمال در رفتگی لگن در بزرگسالان را بالا می برد و توصیه می شود تا حداقل برای 6 هفته از خوابیدن بر روی شکم پرهیز شود.

بهترین وضعیت خوابیدن بعد از جراحی لگن

خوابیدن به پشت یکی از بهترین وضعیت ها بعد از جراحی لگن است. در این حالت باید از یک بالشت کمک گرفته شود تا بین پاها یا زیر زانوی عمل شده قرار داده شود. به این صورت احتمال پیچ خوردگی پا و در رفتگی به حداقل می رسد. به هیچ وجه پاها را به داخل نچرخانید زیرا احتمال پیچ خوردگی بالا می رود. انگشتان پا به سمت بالا قرار بگیرند و از چرخش ناگهانی به لگن داده نشود. نکته مهم این است که پایی را که جراحی شده است را بیشتر از ۹۰ درجه خم نکنید، زیرا فشار بالایی بر مفصل لگن وارد می شود.

نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

نحوه صحیح خوابیدن و بلند شدن پس از تعویض مفصل لگن

علاوه بر، چگونگی خوابیدن بعد از عمل تعویض مفصل، نحوه بلند شدن از روی تخت خواب نیز اهمیت بسیاری دارد. اینکه چطور از حالت ایستاده بر روی تخت دراز بکشیم؟ یا چگونه زمانی که بر روی تخت دراز کشیده ایم بلند شویم و بایستیم نیز از اهمیت بسیاری دارد؟ بهتر است بدانید در هر حالت یا وضعیتی که می خواهید بلند شوید یا روی تخت بنشینید، از چرخش و حرکت های ناگهانی باید اجتناب کنید، زیرا احتمال دررفتگی مفصل وجود دارد.

به منظور خوابیدن به روی تخت، ابتدا پشت به تخت ایستاده و به آرامی بر روی تخت بنشینید. سپس با کمک فشار دستان بر روی تخت، لگن را بلند کرده و به سمت عقب بروید. این کار را در چند مرحله انجام دهید تا جایی که زانوهای شما بر روی تخت قرار گیرند. در این مرحله پاها را یک در میان به روی تخت نزدیک کرده و با دستان لگن را جابجا کنید. این حرکت را چند مرتبه تکرار کنید تا اینکه پاها کاملا بر روی تخت قرار گیرند و در نهایت بر روی تخت دراز بکشید.

توصیه هایی برای خوابیدن بعد از جراحی لگن

همانطور که اشاره شد، پس از انتخاب بهترین جراح لگن در تهران، مراقبت های بعد از عمل مانند نحوه خوابیدن بعد از عمل تعویض مفصل لگن از اهمیت بسزایی برای بهبود و کاهش درد بعد از عمل دارد. مهمترین نکاتی که باید بعد از عمل رعایت شود، عبارتند از:

  • از خوابیدن بر روی زمین اجتناب کرده و بر روی تخت بخوابید.
  • بر روی پای مورد جراحی نخوابید.
  • پاهای خود را بر روی هم قرار ندهید.
  • از قرار دادن بالش زیر زانوهای خود اجتناب کنید.
  • از یک یا دو بالش با قطر مناسب بین زانوهای خود استفاده کنید تا احتمال خطر پیچ خوردگی لگن یا آسیب به مفصل کاهش یابد.
  • در هر وضعیتی که پزشک توصیه نموده است انگشتان و پاهای خود را به داخل حرکت دهید.
  • به سوی پاهای خود به هر دلیلی خم نشوید و از شخصی دیگر برای کشیدن پتو بر روی خود کمک بگیرید.

توصیه پایانی

همان طور که در این مقاله اشاره شد، مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن تاثیر بسزایی در کاهش درد ناشی از جراحی و تسریع در روند بهبودی دارد. یکی از مهمترین نکاتی که بعد از عمل باید رعایت شود، نحوه خوابیدن و بلند شدن است. درست خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن می تواند احتمال آسیب و دررفتگی را تا حد زیادی کاهش دهد. علاوه بر این، درد ناشی از عمل نیز با اصلاح وضعیت خواب کاهش یافته و نیاز بیمار به داروهای مسکن کاهش می یابد.

از مهمترین نکاتی که باید پس از عمل رعایت شود این است که از خوابیدن بر روی زمین اجتناب کرده و از چرخش های ناگهانی خودداری کنید. علاوه بر این، خوابیدن بر روی شکم و استفاده از بالش زیر زانوها از بدترین وضعیت های خوابیدن است. استفاده از بالش بین زانو، بهترین حالت برای خوابیدن پس از عمل لگن است. توجه داشته باشید که اگر عمل شما زیر نظر بهترین متخصص ارتوپدی در تهران انجام شده و مراقبت های بعد از عمل رعایت شود، نتیجه عمل مطلوب بوده و روند بهبودی سریع تر طی خواهد شد.

مطالب مرتبط
3 پاسخ
  1. سلام یه هفته هست تعویض مفصل لگن انجام دادم دکتر نتونست همه چیزراتوضیح دهد، اول اینکه بخیه هارا کی بکشم درصورت اوکی بودن، دوم اینکه نیازبه خوردن داروی خاصی بعدازعمل دارم؟ درطول روزباواکریادوتااساچقدرراه بروم ، ممنمونم،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *