دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های لگن / خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن
۳ دقیقه
خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

آنچه می خوانید...

خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن باید به چه صورت باشد؟ بعد از تعویض مفصل لگن یکی از مسائلی که بیمار را درگیر می کند نحوه خوابیدن است. میزان موفقیت جراحی لگن به میزان بالایی بستگی به مراقبت های بعد از جراحی دارد. یکی از شرایطی که بیمار آسیب پذیرتر است خوابیدن و بلند شدن از حالت خوابیده است. در صورت وقوع کوچکترین اشتباهی، احتمال در رفتگی لگن وجود دارد. بنابراین ما در این مقاله قصد داریم به شیوه های صحیح خوابیدن و اشتباهات رایج هنگام خوابیدن اشاره کنیم.

بافت اطراف مفصل لگن در طول جراحی برداشته می شود و آسیب های اجتناب ناپذیری به رگ ها و ماهیچه ها وارد می شود. ترمیم این بافت ها نیاز به گذشت زمان دارد. باید حدوداً 6 الی 12 هفته مراقبت های دقیقی صورت گیرد تا این بافت ها به مرور ترمیم شوند. یکی از مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن هنگام خوابیدن است که باید بدن موقعیت درستی داشته باشد.

خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگنبهترین وضعیت خوابیدن بعد از جراحی لگن

خوابیدن به پشت یکی از بهترین وضعیت ها بعد از جراحی لگن است. در این حالت باید از یک بالشت کمک گرفته شود تا بین پاها یا زیر زانوی عمل شده قرار داده شود. به این صورت احتمال پیچ خوردگی پا و در رفتگی به حداقل می رسد. به هیچ وجه پاها را به داخل نچرخانید زیرا احتمال پیچ خوردگی بالا می رود. انگشتان پا به سمت بالا قرار بگیرند و از چرخش ناگهانی به لگن داده نشود.

نکته مهم این است که پایی را که جراحی شده است را بیشتر از ۹۰ درجه خم نکنید زیرا فشار بالایی بر مفصل لگن وارد می شود.

خوابیدن به پهلو بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

در برخی شرایط خاص بیمار مجاز به خوابیدن به پهلو نیست . ولی در اکثر موارد بنا به تشخیص پزشک فرد می تواند به پهلو هم بخوابد . البته خوابیدن به پهلویی که جراحی نشده است ایرادی ندارد و خوابیدن به پهلوی جراحی شده اصلاً توصیه نمی شود . دو بالشت نازک در بین دو پا قرار می گیرد تا فرد راحت تر باشد. همچنین سطح قرار گیری پاها نباید بالاتر از نیمه بدن باشد . یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که پایی که جراحی شده است به سمت جلو بیش از ۹۰ درجه نیاید .

خوابیدن به روی شکم بعد از جراحی لگن

خوابیدن به روی شکم احتمال در رفتگی لگن را بالا می برد و توصیه می شود تا حداقل برای 6 هفته از خوابیدن بر روی شکم پرهیز شود .

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های و جراحی های ارتوپدی می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

توصیه هایی برای خوابیدن بعد از جراحی لگن

در ادامه به برخی از نکات مهم برای خوابیدن بر روی شکم اشاره می کنیم :

– بر روی پای مورد جراحی نخوابید .
– پاهای خود را بر روی هم قرار ندهید .
– در هر وضعیتی که پزشک توصیه نموده است انگشتان و پاهای خود را به داخل نپیچانید .
– به سوی پاهای خود به هر دلیلی خم نشوید و از شخصی دیگر برای کشیدن پتو بر روی خود کمک بگیرید .
– با کمک گرفتن از بالشت می توانید از خطر پیچ خوردگی لگن پیشگیری کنید .
منبع : https://leonmeadmd.com/sleeping-positions-after-a-hip-replacement/

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.