دکتر کاوه قرنی زاده / آرتروز / درمان آرتروز با تزریق PRP
۴ دقیقه
عکس-تزریق-prp

درمان آرتروز با تزریق PRP

آنچه می خوانید...

تزریق PRP برای درمان آرتروز لگن و زانو انجام می گیرد. می توان آرتروز خفیف را با این روش درمان کرد و احتمال نیاز به جراحی را در آینده کاهش دهد. در این مقاله قصد داریم درباره موارد کاربرد این روش و مزایا و معایب آن صحبت کنیم.

 PRP چیست ؟

PRP مخفف Platelet Rich Plasma است. خون در درجه اول از گلبول های قرمز خونی، گلبول های سفید و پلاکت ها که توسط مایعی به نام پلاسما حمل می شوند، تشکیل شده است. اولین مسئولیت پلاکت های خون کمک به لخته شدن خون است. پلاکت ها حاوی پروتئین های مهم بسیاری مانند فاکتورهای رشد هستند و به ترمیم بافت های بدن و سیتوکین ها (که به عملکرد سلول های مختلف پیام رسانی می کنند) کمک می کنند.

نحوه تزریق PRP 

PRP با گرفتن نمونه خون از بدن بیمار و قرار دادن آن در سانتریفیوژ تولید می شود. در این دستگاه پلاکت های خون از گلبول های دیگر خون جدا می شوند. زمانی که پلاکت ها با پلاسما مخلوط می شود، 5 تا 10 برابر تمرکز بیشتری دارد. این پروسه می تواند در مطب پزشک انجام گیرد و حدوداً 5 تا 10 دقیقه زمان می برد. سپس این ماده یا مخلوط PRP به ناحیه های مشخصی از بدن تزریق می گردد. این ماده منجر به کاهش درد و ترمیم ناحیه می شود.

عکس-تزریق-prp
عکس-تزریق-prp

PRP به درمان چه بیماری هایی کمک می کند؟

محققان در حال تحقیق و بررسی این هستند که PRP منجر به درمان چه بیماری هایی می شود. برخی تحقیقات نشان از این دارد که این روش تاثیر بالایی در کاهش درد ناشی از آرتروز دارد.
PRP در برخی موارد برای درمان آسیب به تاندون ها ( تاندون آشیل، اپی کوندیلیت و …) انجام می گیرد. در برخی تحقیقات هم نتایجی مبنی بر تاثیر مثبت روش PRP در بهبود درد ناشی از آرتروز زانو دیده شده است.
روش های مختلفی برای کاهش درد ناشی از آرتروز وجود دارد که از جمله این روش ها می توان به تزریق ژل هیالورونیک اسید هم اشاره کرد. طی یک مطالعه روش های مختلف درمانی را با هم مقایسه کردیم و به این نتیجه رسیدیم که روش تزریق PRP تاثیر محدود اما موثری در بهبود درد داشته است. همچنین بعد از یک سال تزریق، بهبود چشمگیری در درد ناشی از آرتروز دیده شده است.

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های و جراحی های ارتوپدی می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

عوارض تزریق PRP

این روش همانند تمام روش های تزریقی علائمی مانند درد در ناحیه تزریق و خطر عفونت را دارد. از آنجائیکه نگرانی در مورد تزریق مقدار زیادی ماده شیمیایی وجود دارد، ولی این روش به خوبی توسط بدن تحمل می گردد و فشار بی موردی به ناحیه وارد نمی کند.

هزینه تزریق PRP برای آرتروز

هزینه این روش درمانی معمولاً تحت پوشش بیمه نیست. برای اطلاع از قیمت این روش در هر بار تزریق و تعداد تزریق های مورد نیاز می توانید به پزشک خود مراجعه کنید.
نتیجه گیری
این روش درمانی جذابیت های خاص خود را دارد ولی نتیجه این روش درمانی هنوز کاملاً مشخص نشده است. سوالات و ابهامات بسیاری وجود دارد که امیدواریم در آینده پاسخ به این موارد را بیابیم. این روش درمانی همراه با دیگر روش ها مانند کاهش وزن، ورزش کردن و استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می تواند تاثیر بیشتری داشته باشد.
منبع : https://hipknee.aahks.org/prp-for-the-management-of-osteoarthritis-of-the-hip-and-knee/

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.