دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های لگن / عفونت استخوان بعد از شکستگی
۳ دقیقه
عفونت استخوان بعد از شکستگی

عفونت استخوان بعد از شکستگی

آنچه می خوانید...

در مواردی که شکستگی باز اتفاق افتاده باشد احتمال بروز عفونت نیز وجود دارد.در شکستگی های باز با زخمی که ایجاد می شود، ورود میکروب ها به بدن راحت تر می شود. و در صورتی که زمینه محیا باشد، میکروب ها شروع به ایجاد عفونت خواهند کرد. در شکستگی های بسته احتمال بروز عفونت بسیار پایین می باشد. مگر اینکه جراح برای درمان شکستگی از روش جراحی باز استفاده کرده باشد.

در مواردی که فقط پوست دچار عفونت شده باشد درمان آسان می باشد اما در برخی موارد که عفونت به استخوان نفوذ می کند درمان با مشکلات خاصی مواجه خواهد بود. به عفونت استخوان استئومیلیت عفونی گفته خواهد شد.دلیل سختی درمان عفونت های بعد از شکستگی از آنجا که در استخوان ها جریان خون کم می باشد درمان نیز سخت می شود. چرا که آنی بیوتیک ها و سلول های دفاعی بدن از طریق خون برای درمان و رفع عفونت اقدام خواهند کرد. در برخی موارد هم که عفونت پیشرفته می شود خون رسانی به قسمتی از استخوان به طور کلی قطع خواهد شد.
قسمتی از استخوان که خون رسانی ندارد خواهد مرد و محلی برای تجمع میکروب ها می باشد که این استخوان را سکستر می نامند.عفونت ها می توانند مانع از جوش خوردن استخوان های شکسته بشوندو یا روند جوش خوردن را بسیار کند کنند.

برای اطلاع از علت نکروز یا سیاه شدن سر استخوان این مقاله را بخوانید.

درمان عفونت های بعد از شکستگی

عفونت ها می توانند به دو صورت مزمن و یا حاد وجود داشته باشند.عفونت حاد عفونتی است که تازه تشکیل شده اما عفونت مزمن عفونتی است که چند روز از بروز آن گذشته است.
درمان عفونت حاد
دو پایه در درمان عفونت استخوان وجود دارد که عبارتند از:
• خارج کردن ترشح های چرکی
• تجویز و استفاده از آنتی بیوتیک ها
در حین درمان و جراحی پزشک اقدام به خارج کردن تمامی بافت هایی که خونرسانی ندارند و مرده اند خواهد کرد.تمام چرک ها را تخلیه خواهد کرد. تمام قسمت هایی که احتمال بروز چرک درآنها وجود دارد را باز خواهد کرد. چرا که در صورت باقی ماندن چرک احتمال عود عفونت وجود دارد. زخم به صورت باز باقی خواهد ماندتا خروج ترشحات از آن امکان پذیر باشد.

اگر پس از تعویض مفصل دچار عفونت استخوان شده اید توصیه میشود مقاله عفونت بعد از تعویض مفصل لگن را بخوانید.

عفونت استخوان بعد از شکستگی

درمان عفونت مزمن

در مواردی که مدتی از عفونت گذشته باشد سکستر و سینوس های چرکی به وجود خواهند آمد که این امر جراحی را بسیار سخت تر خواهد کرد و برای درمان تمام سکستر باید از بدن بیمار خارج شود. حفره های ایجاد شده در استخوان نیز با عضله های نزدیک آن و یا گاها با پیوند استخوانی پر خواهند شد.گاها پزشک اورتوپد اقدام به خارج کردن چنین سانتی متر از نقاط میانی یک استخوان خواهد کرد.درمان این دسته از عفونت ها بسیار مشکل می باشد و پزشک ارتوپدی حتما باید از تبحر بالایی برخوردار باشد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر قرنی زاده، متخصص ارتوپدی

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.