دردهای مچ پا،شکستگی مچ پا،درمان درد مچ پا،روماتیسم مچ پا،ساییدگی مفصل پا

دردهای مچ پا

دردهای مچ پا

برای شناخت بیشتر دردهای مچ پا ابتدا به توضیح ساختار مچ می پردازیم.مفصل مچ پا یکی از مفاصل محکم و پایدار است که بین پا و ساق قرار گرفته است و می تواند نیروی وارده زیادی را متحمل شود. به طوری که در هنگام راه رفتن نیرویی مساوی با 1.5 برابر وزن افراد و در هنگام دویدن 8 برابر این وزن را تحمل می کند.درد های احساس شده در مچ پا به علت کلیدی بودن این قسمت و کاهش بیشتر فعالیت های روزمره می تواند بسیار آزار دهنده باشد. در این مقاله به چند مورد از عوامل درد مچ پا اشاره خواهیم کرد.

دردهای مچ پا،مفصل مچ پا،ساییدگی مچ پا،شکستگی مچ پا،درمان درد مچ پا

درد بر اثر آرتروز یا ساییدگی مفاصل

شروع آرتروز در مچ پا معمولا با آسیب غضروف های مفصلی آغاز می شود که می تواند به صورت موروثی و ژنتیکی و یا با بالاتر رفتن سن اتفاق بیفتد.این موارد می تواند باعث ایجاد دردهای مچ پا شود.معمولا این درد ها و آسیب وارده به مچ پا می تواند مزمن و گاها بر اثر بد جوش خوردن شکستگی و حوادث گذشته باشد.این بیماری موجب ساییدگی مفاصل و درد هنگام راه رفتن و تورم در مچ پا شود.در موارد دیگر ضربه خوردن به این نواحی می تواند باعث آسیب به مفصل و شروع آرتروز شود.حتی در بعضی موارد شدت ضربه می تواند آنقدر شدید باشد که موجب له شدن غضروف پا و آسیب رساندن به سلول های آن ناحیه شود.

شکستگی و پیچ خوردگی

معمولا درد های ناشی از این اتفاقات به مرور زمان بهبود می یابد و مزمن نمی باشند اما در مواردی که این دردها به مدت طولانی ادامه پیدا کند حاکی از آن است که مشکلی در مفاصل و یا غضروف و استخوان ها ایجاد شده است و حتما برای درمان و جلوگیری از ساییدگی مفاصل به پزشک متخصص ارتوپد مربوطه مراجعه نمود.

درد های ناشی از تاندون پرونئال

این تاندون از پشت قوزک خارجی عبور می کند و با حرکات کششی به خصوص در فعالیت های ورزشی باعث ایجاد التهاب و درد در این ناحیه می شود.این درد ها می تواند گاهی با تورم در این ناحیه همراه باشد.

هم چنین وجود بعضی تومورهای استخوانی ، عفونت های ایجاد شده در ناحیه مفاصل و وجود بیماری روماتیسم می تواند باعثت ایجاد دردهای مچ پا شود و در راه رفتن اختلال ایجاد کند. دقت داشته باشید که نحمل درد های حاد در مچ پا به مرور زمان می تواند باعث ساییدگی مفاصل ، پیچ خوردن و شکستگی های سطحی در مچ پا شود و صدمات جبران ناپذیری برای فرد بیمار به جا بگذارد. لذا مراجعه به موقع و پیگیری درمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

برخی از خدمات دکتر قرنی زاده:

در رفتگی لگن در بزرگسالان

در رفتگی مادرزادی لگن

شکستگی لگن

سیاه شدن سر استخوان ران

با تشکر، مدیریت سایت دکتر قرنی زاده، متخصص ارتوپدی

 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *